Wyszukiwanie

Polecamy strony

Licznik

Liczba wyświetleń:
10210773

Statystyki

stat4u

Herb LSO

„Ministrant zajmuje uprzywilejowane miejsce podczas nabożeństw liturgicznych. Kto służy do Mszy św., występuje publicznie we wspólnocie. Doświadcza z bliska, że Jezus Chrystus jest obecny i działa w każdym akcie liturgicznym. (…) podczas liturgii jesteście kimś o wiele więcej niż tylko zwykłymi «pomocnikami proboszcza». Jesteście przede wszystkim sługami Jezusa Chrystusa, odwiecznego Najwyższego Kapłana. W ten sposób wy, ministranci, jesteście szczególnie powołani, by być młodymi przyjaciółmi Jezusa. Starajcie się pogłębiać i podtrzymywać tę przyjaźń z Nim. Zrozumiecie wówczas, że w Jezusie znaleźliście prawdziwego przyjaciela na całe życie.

(…) Wasza posługa nie może ograniczyć się do pomieszczeń kościoła. Powinna promieniować w życiu codziennym: w szkole, w rodzinie i w przeróżnych środowiskach społecznych.”

 

Jan Paweł II 01.08 2001 r.

Do Świętej przystąpię służby, chcę ją dobrze spełnić…

Ten fragment modlitwy ministranckiej odmawianej przed wyjściem na Eucharystię, stał się z dniem  14 marca 2012 dla kilku młodych chłopców naszej Parafii szczególnym. W tym dniu podczas wieczornej Mszy św. Dziewięciu kandydatów:

·         Dawid Chmiel

·         Mateusz Chruniak

·         Łukasz Gajda

·         Paweł Mularz

·         Dominik Wilusz

·         Wojciech Kruczek

·         Gabriel Malita

·         Jacek Libucha

·         Piotr Kut

 po wcześniejszym kilkumiesięcznym przygotowaniu, złożyło przyrzeczenie ministranckie. Mszy św. Przewodniczył Ks. Proboszcz, który wyraził wdzięczność rodzicom chłopców, jak i samym nowym ministrantom.

Ja również chcę podziękować wielu osobom, które przyczyniły się do tego wydarzenia.

Nade wszystko dziękujmy Panu Bogu, za dar nowych Ministrantów i prośmy Go aby nadal wielu młodych wzywał do przepięknej służby podczas Eucharystii.

 

Ks. Grzegorz

Patron LSO św. Dominik Savio

Ministranci i lektorzy

 

Bycie ministrantem to bardzo odpowiedzialna i ważna posługa dla całej wspólnoty Kościoła. Młodzi chłopcy usługują kapłanom podczas sprawowania mszy świętych oraz innych nabożeństw pomagając im oraz upiększając całą liturgię. Swoją obecnością dają przykład innym świeckim o możliwości zaangażowania się w życie i wspólnotę parafii.

W ciągu roku szkolnego ministranci mają obowiązek uczestniczenia przynajmniej dwa razy w tygodniu we mszy świętej oraz w wybranej przez siebie mszy niedzielnej. Uczestniczą w spotkaniach z animatorami i opiekunem, by coraz bardziej pogłębiać swoją wiedzę o liturgii. Ci, którzy najlepiej wykonują swoje obowiązki wybierani są do uroczystych asyst podczas świątecznych mszy i procesji. Podczas nabożeństw majowych oraz różańców w październiku ministranci z gimnazjum zdobywają doświadczenie w posługiwaniu się kadzidłem.

Podczas wakacji młodzi chłopcy wybierają dwa tygodnie, w których posługują na mszach porannych i wieczornych. Ponadto w specjalnych ośrodkach w Zaczerniu i Kotani organizowane są turnusy dla ministrantów i lektorów, na których można zdobywać dodatkową wiedzę, dowiedzieć się jak wygląda służba liturgiczna w innych kościołach, w szczególności w Katedrze, która jest przykładem dla innych parafii w całej diecezji, a także odpocząć i nabrać sił na cały rok szkolny i kościelny.

Podczas ferii zimowych organizowane są kursy dla ministrantów, którzy chcą zostać lektorami oraz kurs dla kandydatów na animatorów. Wszystkie wyjazdy, zarówno na wakacjach jak i na feriach cieszą się dużą popularnością wśród ministrantów.

Oprócz obowiązków na ministrantów czekają także przyjemności. Za każdą mszę i nabożeństwa otrzymują punkty, dzięki którym po wakacjach ci, zgromadzili ich najwięcej mogą liczyć na atrakcyjne nagrody. Ponadto, również dzięki sumie punktów zebranych w ciągu całego roku, mają możliwość towarzyszyć, pomagać i modlić się razem z księżmi podczas wizyt duszpasterskich. Oprócz tego w ramach możliwości organizowane są ogniska i wyjazdy dla wszystkich ministrantów i lektorów.

Na początku każdego roku szkolnego organizowane są spotkania dla chłopców z klas trzecich i starszych, którzy chcą zostać ministrantami. Kandydaci spotykają się co tydzień i uczą się podstaw tej pięknej posługi jaką jest Liturgiczna Służba Ołtarza.

 

Liturgiczna Służba Ołtarza

przy parafii pod wezwaniem

Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

i Bożego Ciała

w Strzyżowie

 

 

 

 

 

Jakub Kluska

Animator LSO od 2005 roku

 

Piotr Wieszczek

Animator LSO od 2011 roku-

 

Michał Wilusz

Animator LSO od 2011 roku

 

Lista ministrantów i lektorów:

 

1.         Bańka Damian

2.         Błażejowski Marcin

3.         Błażejowski Michał

4.         Błądziński Tomasz

5.         Borys Jakub

6.         Chruniak Dawid

7.         Chruniak Przemysław

8.         Cynarski Łukasz

9.         Drogoń Kamil

10.       Godek Kamil

11.       Goryczka Dominik

12.       Janaś Mateusz

13.       Jędrysik Kacper

14.       Kiełbasa Krystian

15.       Kluz Jakub

16.       Koczela Konrad

17.       Kokoszka Łukasz

18.       Kolbusz Bartosz

19.       Matłosz Jakub

20.       Matuszewski Bartłomiej

21.       Michalski Bartosz

22.       Moskwa Gabriel

23.       Nowicki Krzysztof

24.       Ossowski Szymon

25.       Pietryka Damian

26.       Pietryka Rafał

27.       Potwora Dawid

28.       Półzięć Bartosz

29.       Półzięć Daniel

30.       Półzięć Przemysław

31.       Półzięć Szymon

32.       Salwa Adam

33.       Strzępek Stanisław

34.       Surowiecki Mikołaj

35.       Szeliga Bartłomiej

36.       Wilk Kacper

37.       Wnęk Mateusz

38.       Wolski Mateusz

39.       Zimny Kamil

40.       Zimny Norbert

41.       Zimny Sławomir

42.       Żywiec Michał

 

 

Ministranci i Lektorzy w naszej Parafii

Powrót

Niech przystąpią Ci, którzy mają być ustanowieni ministrantami…

 

…i przystąpili w liczbie ośmiu kandydatów:

 

Moskwa Gabriel

Borys Jakub

Godek Kamil

Błażejowski Michał

Potwora Dawid

Wilk Kacper

Michalski Bartosz

Strzępek Stanisław

 

Podczas czwartkowej wieczornej Mszy św. (07.04), po odpowiednim przygotowaniu, uroczystym rytem zostali włączeni w szeregi Liturgicznej Służby Ołtarza przy Kolegiacie Strzyżowskiej.

Podczas Homilii Ksiądz Dziekan przywołał przykład ewangelicznego chłopca, który Gdy Jezus chciał nakarmić słuchające Go tłumy, pospieszył z pomocą przynosząc chleby i ryby.

„ Taka będzie Wasza posługa, w której będziecie pomagali samemu Jezusowi”.

Niech to wydarzenie będzie zachętą dla innych chłopców naszej parafii, do podjęcia tej służby Bogu, która staje się z jednej strony ubogacaniem życia religijnego, a z drugiej pewną formą kształtowania własnego charakteru.

Dziękujemy rodzicom nowo ustanowionych ministrantów. To ogromna radość, kiedy własny syn zajmuje tak ważne miejsce w czasie Eucharystii.

 

Ks. Grzegorz – opiekun LSO

Zapraszamy do FOTOGALERII

Nowi animatorzy z naszej Parafii

Przedstawiciele naszej Parafii

W sobotę 3 września w Katedrze rzeszowskiej odbył się Dzień Wspólnoty. Zgromadził on młodzież i dzieci, które podczas wakacji brały udział w różnych formach duszpasterstwa takich jak: KSM, Ruch Światło-Życie, LSO i inne.

Spotkanie rozpoczęło się nabożeństwem Słowa Bożego, podczas którego uczestnicy wakacyjnych wyjazdów dzielili się swoim świadectwem przeżycia rekolekcji. Eucharystii przewodniczył ks. Biskup Kazimierz Górny, który udzielił błogosławieństwa szesnastu animatorom Ruchu Światło-Życie i pięćdziesięciu siedmiu animatorom Liturgicznej Służby Ołtarza. W tej ostatniej grupie byli dwaj lektorzy z naszej Parafii: Piotr Wieszczek uczeń drugiej klasy Zespołu Szkół Elektronicznych w Rzeszowie i Michał Wilusz uczeń drugiej klasy Liceum Ogólnokształcącego w Strzyżowie.

Nowi animatorzy wcześniej uczestniczyli w tygodniowym kursie animatora, w Dniach Skupienia, odbyli praktykę wakacyjną i przeszli tak zwaną Weryfikacje na animatora w Zaczerniu (21-28.09), która uwieńczyła okres przygotowania do zostania animatorem.

Nowym animatorom życzymy wielu sił i owoców w prowadzeniu formacji dla młodszych kolegów ministrantów i lektorów.

 [1] 

Powrót

Wirtualny spacer po świątyni

Zapraszamy do wirtualnego spaceru po naszej świątyni

KLIKNIJ

 

Zegar

Dzisiaj jest

środa,
19 września 2018

(262. dzień roku)

Poradnia rodzinna

Poradnia rodzinna, znajdująca się w budynku dawnej wikarówki jest czynna w każdą III niedzielę miesiąca od g. 16.00. Prosimy jednak, by wcześniej umówić się na spotkanie (duża liczba chętnych) z P. M. Ryszkowską - tel. 17 2763 538 lub z P. E. Salamon - Krypel - tel. 735 773 157

Święta

Środa, XXIV Tydzień zwykły
Rok B, II
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Januarego, biskupa i męczennika

Blok reklamowy