Wyszukiwanie

Polecamy strony

Licznik

Liczba wyświetleń:
17701182

Statystyki

stat4u

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży jest organizacją działającą w Polsce od roku 1930, kiedy to biskupi powołali Akcję Katolicką, z której KSM się wywodzi.

Na początku Akcja Katolicka dzieliła się na Katolickie Stowarzyszenie Mężów (KSM), Katolickie Stowarzyszenie Kobiet (KSK), Katolickie Stowarzyszenie  Młodzieży Męskiej (KSMM) i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Żeńskiej (KSMŻ).

Osoby zrzeszone w poszczególnych grupach skupiali się na czterech najważniejszych celach swojej działalności: religijnej, kulturalno-oświatowej, charytatywnej oraz społeczno-patriotycznej.

Niestety działalność Akcji Katolickiej przerwał wybuch II wojny światowej, a wielu członków zasiliło szeregi Armii Krajowej i poświęciło swoje życie w obronie ojczyzny.

Po II wojnie światowej władze zakazały zrzeszania się. Udało się zarejestrować jedynie KSMM w dwóch archidiecezjach: poznańskiej i krakowskiej. KSMŻ nie miało tyle szczęścia. Jednak kardynał Adam Sapieha powołał w archidiecezji krakowskie Żywy Różaniec Dziewcząt (ŻRD), który był nieformalną organizacją, działającą na zasadzie struktury KSMŻ. 7 lutego 1953 roku rozwiązano obie struktury, a represje były surowe. Kilku KSM-owiczów zabito, wielu aresztowano. Po tych wydarzeniach spotkania w organizacjach prowadzono nieoficjalnie, a prowadził je w Niegowici (a później w Krakowie przy parafii Św. Floriana) kardynał Karol Wojtyła.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w takiej formie, w jakiej znamy je obecnie, narodziło się w 1990 roku z inicjatywy księdza prałata Antoniego Sołtysika. Pierwsze spotkanie odbyło się w schronisku młodzieżowym na Śnieżnicy. Przybyło kilkudziesięciu księży i młodzież z całej Polski.

W diecezji rzeszowskiej KSM narodził się w 1992 roku. Pierwsze oddziały rozpoczęły działalność w parafiach: Bożego Ciała w Rzeszowie i Świętej Trójcy w Tyczynie. W 1993 roku narodził się pomysł organizowania turnusów wakacyjnych. Na miejsca wyjazdów wybrano Dołżycę, którą zastąpiła Desznica, w 2005 roku dołączyła Świątkowa Wielka. KSM organizuje również obozy na Mazurach oraz w Zakopanem.

W naszej parafii KSM działa od 6 marca 1996 roku. Na spotkania, które rozpoczynają się w każdy piątek wieczorną mszą świętą, uczęszcza ok. 30 osób w wieku od 16 do 23 lat.

W ciągu roku podejmujemy wiele akcji, m.in. sprzedajemy własnoręcznie robione ozdoby świąteczne, przed świętami Bożego Narodzenia rozdajemy sianko na stół wigilijny, a przed świętem Trzech Króli kadzidło i kredę. Przed świętami państwowymi angażujemy się w sprzedaż flag. Wraz z młodzieżą z Oazy prowadzimy czuwania na cmentarzach strzyżowskich, drogi krzyżowe, nabożeństwa różańcowe. Oprócz działalności na rzecz parafii organizujemy także wycieczki i ogniska.

    Gabriela Ziobro

Ruch Światło – Życie

Groziła by nam pustynia, gdybyśmy nie tworzyli Oaz – Sł. Boży ks. Franciszek Blachnicki

Na początku dobrze postawić sobie pytanie - czym właściwie jest Ruch Światło-Życie, zwany również Oazą? Po pierwsze jest to miejsce, w którym zawsze zostaniesz przyjęty z otwartymi ramionami, takie, gdzie możesz na własnej skórze doświadczyć co to znaczy wspólnota i pogłębić swoją relację z Chrystusem a także drugim człowiekiem. A oto parę faktów, o których warto wiedzieć:

·         Ruch powstał w Polsce, a jego założycielem Ruchu jest ksiądz Franciszek Blachnicki, uznany przez Kościół za Czcigodnego Sługę Bożego

·         znakiem Ruchu Światło-Życie jest symbol i słowa ΦΩΣ ΖΩΗ (czyt. fos-zoe) czyli tzw. foska  – greckie słowa „światło” i „życie”, krzyżujące się na literze „omega”. Być może widzieliście kiedyś osobę noszącą na szyi taki właśnie znak. To niewątpliwie oazowicz.

·         obecnie Oaza działa w ponad 30 krajach, co czyni ją ruchem międzynarodowym.

Oazowiczem można być w każdym wieku! Ruch gromadzi w sobie uczestników od dzieci po dorosłych, całe rodziny, które na drodze formacji przyjmują Jezusa za swojego Pana i Zbawiciela i uczą się wyznawać swoją wiarę codziennym życiem. Przywiązujemy ogromną wagę do liturgii i Eucharystii.

Słowo służba kojarzy Ci się z czymś negatywnym? Wyzyskiem, służalczością, niewolą…? Uwierz, po oazie to się zmieni. Odkryjesz jej piękniejsze oblicze. I nie chodzi tu wcale o to, że ktoś zamydli Ci oczy, że staniesz się popychadłem, pozwolisz się innym kopać z pokorą. Wręcz przeciwnie. Dobrowolnie dając, pomagając - zyskujesz! „Miłowanie to posiadanie siebie w dawaniu siebie”. Uczysz się szacunku do innych i samego siebie.

Podstawą oazowych spotkań jest Msza Święta. Bez Chrystusa na pierwszym miejscu ani rusz. To On Jest źródłem wszystkiego co dobre. Oazowe spotkania to formacja łączona z dobrą zabawą. Nie przypomina to ani trochę szkolnej lekcji. Razem z animatorem grupy odkrywamy coś razem, możemy dzielić się naszymi przemyśleniami, dawać świadectwo.

Kolejnym ważnym punktem jest Namiot Spotkania. Brzmi abstrakcyjnie? Spróbuj przypomnieć sobie fragment Księgi Wyjścia (Wj 33, 7-11). Było to miejsce w którym Mojżesz rozmawiał z Panem Bogiem. Namiot spotkania w Ruchu Światło - Życie to codzienna lektura i rozważanie Pisma Świętego, codzienne spotkanie z żywym Słowem i budowanie relacji z Chrystusem.

W ciągu roku formacja odbywa się w parafii w tzw. małych grupach. Na wakacjach organizowane są rekolekcje wyjazdowe o różnych stopniach dostosowane do wieku uczestników i zaawansowania formacji.

W naszej parafii spotkania mają miejsce co tydzień w każdy piątek, rozpoczynamy je przeżywaną wspólnie wieczorną Mszą Świętą o godzinie 18.00. Po niej spotykamy się w salce parafialnej. Zapraszamy serdecznie wszystkich chętnych, zarówno tych, którzy mieli już wcześniej styczność z Ruchem Światło-Życie i chcą w parafii kontynuować swoją formację, jak i tych którzy jeszcze nigdy o Oazie nie słyszeli.

Opiekunem Oazy w naszej parafii jest ks. Łukasz Jasek, w parafii działają dwie grupy: Oaza Dzieci Bożych około 15 osób, animatorami tej grupy są: Stanisław Strzępek, Jakub Kluska;  Oaza Nowej Drogi około 15 osób, którymi opiekują się animatorzy: Anna Salwa, Justyna Ossowska i Aleksandra Strzępek.

 Czekamy na was!

Anna Salwa

Schola dzięcieca – to grupa dzieci, które spotykają się co tydzień w sobotę na wspólnym śpiewie o godz. 9:00 w budynku duszpasterskim. Najmłodsi ćwiczą piosenki, które później śpiewają na swoich Mszach świętych o godz. 12:30

Msze święte dla dzieci – w naszym kościele odbywają się o godz. 12:30 co tydzień w niedziele w ciągu całego roku szkolnego. Są one skierowane do najmłodszych naszych parafian. Dzieci podczas mszy świętych śpiewają „piosenki z pokazywaniem” przy akompaniamencie gitary, jak również czynnie uczestniczą w homiliach dialogowanych. Staramy się aby kazania dla dzieci w sposób prosty i obrazowy przy wykorzystywaniu różnych rekwizytów przekazywały prawdy wiary. Dzieci w swoich odpowiedziach podczas kazań są bezpośrednie i szczere do bólu, dlatego nie brakuje na mszach dla najmłodszych dobrze rozumianej radości i humoru. Msze święte dla dzieci mają pomagać rodzicom kształtować mocne kręgosłupy moralne swoich pociech.

Kiedyś jeden ceniony duszpasterz powiedział: „Parafia żyje wtedy kiedy jest w niej życie, ruch i gwar”. Miał wtedy na myśli entuzjazm ludzi młodych. W naszej parafii duszpasterstwo młodych realizuje się w różnych formach:

  Listopadowe śpiewanie – to modlitwa młodzieży za wszystkich wiernych zmarłych prowadzona o godz. 20:00 w dwa dni: 1 listopada na cmentarzu św. Michała i 2 listopada na cmentarzu „Na krzywuli”

  Czuwania adwentowe – to modlitewne spotkania z wykorzystywaniem ciekawych metod przygotowujące młodych do Świąt Bożego Narodzenia

  Dwudziestki – to Drogi Krzyżowe odprawiane w okresie Wielkiego Postu o godz. 20:00 prowadzone przez młodzież w nowym stylu. Wcześniej o godz. 19:00 w budynku parafialnym odbywają się próby przed nabożeństwem, wszystkich chętnie zapraszamy

  Czuwanie o Miłosierdziu – to coroczne czuwanie o Miłosierdziu Bożym, odbywa się wieczorem w sobotę poprzedzającą II niedzielę po Wielkanocy

  Lednica – to trzydniowy wyjazd młodzieży na ogólnopolskie czuwanie młodzieży nad Jezioro Lednickie, które odbywa się raz w roku na początku czerwca(http://www.lednica2000.pl/)

  Dyskoteki – jak sama nazwa wskazuje to coś co młodzież lubi najbardziej i może na nich odreagować stres szkolny. Odbywają się dość systematycznie oczywiście bez alkoholu ale przy bardzo dobrej muzyce. Są one inicjatywą oddolną – o ich terminach nie dowiemy się ze strony internetowej, bo są rozgłaszane przez gadu-gadu

  Nieformalne złaziska – to wszystkie inne nieogłaszane spotkania młodzieży z duszpasterzami takie jak: wspólne pogadanki, projekcje filmowe, wyjazdy

 

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć pokazujących jak się modlimy, wędrujemy, bawimy i jesteśmy ze sobą... i z Jezusem

Nasza świątynia

Wirtualny spacer po świątyni

Zapraszamy do wirtualnego spaceru po naszej świątyni

KLIKNIJ

 

Telefony kontaktowe

Ksiądz dyżurny

609 384 320 

Kancelaria (w godzinach otwarcia)

884 884 320

Ksiądz kapelan szpitala

790 554 308 

Ksiądz proboszcz 

 533 288 635

Pan Organista

 728 858 878

Pan Kościelny

 721 788 145

Święta

Wtorek, V Tydzień Wielkiego Postu
Rok B, II
Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najśw. Maryi Panny

Zostań naszym Znajomym

Blok reklamowy