Wyszukiwanie

Polecamy strony

Licznik

Liczba wyświetleń:
12124694

Statystyki

stat4u

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży jest organizacją działającą w Polsce od roku 1930, kiedy to biskupi powołali Akcję Katolicką, z której KSM się wywodzi.

Na początku Akcja Katolicka dzieliła się na Katolickie Stowarzyszenie Mężów (KSM), Katolickie Stowarzyszenie Kobiet (KSK), Katolickie Stowarzyszenie  Młodzieży Męskiej (KSMM) i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Żeńskiej (KSMŻ).

Osoby zrzeszone w poszczególnych grupach skupiali się na czterech najważniejszych celach swojej działalności: religijnej, kulturalno-oświatowej, charytatywnej oraz społeczno-patriotycznej.

Niestety działalność Akcji Katolickiej przerwał wybuch II wojny światowej, a wielu członków zasiliło szeregi Armii Krajowej i poświęciło swoje życie w obronie ojczyzny.

Po II wojnie światowej władze zakazały zrzeszania się. Udało się zarejestrować jedynie KSMM w dwóch archidiecezjach: poznańskiej i krakowskiej. KSMŻ nie miało tyle szczęścia. Jednak kardynał Adam Sapieha powołał w archidiecezji krakowskie Żywy Różaniec Dziewcząt (ŻRD), który był nieformalną organizacją, działającą na zasadzie struktury KSMŻ. 7 lutego 1953 roku rozwiązano obie struktury, a represje były surowe. Kilku KSM-owiczów zabito, wielu aresztowano. Po tych wydarzeniach spotkania w organizacjach prowadzono nieoficjalnie, a prowadził je w Niegowici (a później w Krakowie przy parafii Św. Floriana) kardynał Karol Wojtyła.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w takiej formie, w jakiej znamy je obecnie, narodziło się w 1990 roku z inicjatywy księdza prałata Antoniego Sołtysika. Pierwsze spotkanie odbyło się w schronisku młodzieżowym na Śnieżnicy. Przybyło kilkudziesięciu księży i młodzież z całej Polski.

W diecezji rzeszowskiej KSM narodził się w 1992 roku. Pierwsze oddziały rozpoczęły działalność w parafiach: Bożego Ciała w Rzeszowie i Świętej Trójcy w Tyczynie. W 1993 roku narodził się pomysł organizowania turnusów wakacyjnych. Na miejsca wyjazdów wybrano Dołżycę, którą zastąpiła Desznica, w 2005 roku dołączyła Świątkowa Wielka. KSM organizuje również obozy na Mazurach oraz w Zakopanem.

W naszej parafii KSM działa od 6 marca 1996 roku. Na spotkania, które rozpoczynają się w każdy piątek wieczorną mszą świętą, uczęszcza ok. 30 osób w wieku od 16 do 23 lat.

W ciągu roku podejmujemy wiele akcji, m.in. sprzedajemy własnoręcznie robione ozdoby świąteczne, przed świętami Bożego Narodzenia rozdajemy sianko na stół wigilijny, a przed świętem Trzech Króli kadzidło i kredę. Przed świętami państwowymi angażujemy się w sprzedaż flag. Wraz z młodzieżą z Oazy prowadzimy czuwania na cmentarzach strzyżowskich, drogi krzyżowe, nabożeństwa różańcowe. Oprócz działalności na rzecz parafii organizujemy także wycieczki i ogniska.

    Gabriela Ziobro

Ruch Światło – Życie

Groziła by nam pustynia, gdybyśmy nie tworzyli Oaz – Sł. Boży ks. Franciszek Blachnicki

Na początku dobrze postawić sobie pytanie - czym właściwie jest Ruch Światło-Życie, zwany również Oazą? Po pierwsze jest to miejsce, w którym zawsze zostaniesz przyjęty z otwartymi ramionami, takie, gdzie możesz na własnej skórze doświadczyć co to znaczy wspólnota i pogłębić swoją relację z Chrystusem a także drugim człowiekiem. A oto parę faktów, o których warto wiedzieć:

·         Ruch powstał w Polsce, a jego założycielem Ruchu jest ksiądz Franciszek Blachnicki, uznany przez Kościół za Czcigodnego Sługę Bożego

·         znakiem Ruchu Światło-Życie jest symbol i słowa ΦΩΣ ΖΩΗ (czyt. fos-zoe) czyli tzw. foska  – greckie słowa „światło” i „życie”, krzyżujące się na literze „omega”. Być może widzieliście kiedyś osobę noszącą na szyi taki właśnie znak. To niewątpliwie oazowicz.

·         obecnie Oaza działa w ponad 30 krajach, co czyni ją ruchem międzynarodowym.

Oazowiczem można być w każdym wieku! Ruch gromadzi w sobie uczestników od dzieci po dorosłych, całe rodziny, które na drodze formacji przyjmują Jezusa za swojego Pana i Zbawiciela i uczą się wyznawać swoją wiarę codziennym życiem. Przywiązujemy ogromną wagę do liturgii i Eucharystii.

Słowo służba kojarzy Ci się z czymś negatywnym? Wyzyskiem, służalczością, niewolą…? Uwierz, po oazie to się zmieni. Odkryjesz jej piękniejsze oblicze. I nie chodzi tu wcale o to, że ktoś zamydli Ci oczy, że staniesz się popychadłem, pozwolisz się innym kopać z pokorą. Wręcz przeciwnie. Dobrowolnie dając, pomagając - zyskujesz! „Miłowanie to posiadanie siebie w dawaniu siebie”. Uczysz się szacunku do innych i samego siebie.

Podstawą oazowych spotkań jest Msza Święta. Bez Chrystusa na pierwszym miejscu ani rusz. To On Jest źródłem wszystkiego co dobre. Oazowe spotkania to formacja łączona z dobrą zabawą. Nie przypomina to ani trochę szkolnej lekcji. Razem z animatorem grupy odkrywamy coś razem, możemy dzielić się naszymi przemyśleniami, dawać świadectwo.

Kolejnym ważnym punktem jest Namiot Spotkania. Brzmi abstrakcyjnie? Spróbuj przypomnieć sobie fragment Księgi Wyjścia (Wj 33, 7-11). Było to miejsce w którym Mojżesz rozmawiał z Panem Bogiem. Namiot spotkania w Ruchu Światło - Życie to codzienna lektura i rozważanie Pisma Świętego, codzienne spotkanie z żywym Słowem i budowanie relacji z Chrystusem.

W ciągu roku formacja odbywa się w parafii w tzw. małych grupach. Na wakacjach organizowane są rekolekcje wyjazdowe o różnych stopniach dostosowane do wieku uczestników i zaawansowania formacji.

W naszej parafii spotkania mają miejsce co tydzień w każdy piątek, rozpoczynamy je przeżywaną wspólnie wieczorną Mszą Świętą o godzinie 18.00. Po niej spotykamy się w salce parafialnej. Zapraszamy serdecznie wszystkich chętnych, zarówno tych, którzy mieli już wcześniej styczność z Ruchem Światło-Życie i chcą w parafii kontynuować swoją formację, jak i tych którzy jeszcze nigdy o Oazie nie słyszeli.

Opiekunem Oazy w naszej parafii jest ks. Łukasz Jasek, w parafii działają dwie grupy: Oaza Dzieci Bożych około 15 osób, animatorami tej grupy są: Stanisław Strzępek, Jakub Kluska;  Oaza Nowej Drogi około 15 osób, którymi opiekują się animatorzy: Anna Salwa, Justyna Ossowska i Aleksandra Strzępek.

 Czekamy na was!

Anna Salwa

Schola dzięcieca – to grupa dzieci, które spotykają się co tydzień w sobotę na wspólnym śpiewie o godz. 9:00 w budynku duszpasterskim. Najmłodsi ćwiczą piosenki, które później śpiewają na swoich Mszach świętych o godz. 12:30

Msze święte dla dzieci – w naszym kościele odbywają się o godz. 12:30 co tydzień w niedziele w ciągu całego roku szkolnego. Są one skierowane do najmłodszych naszych parafian. Dzieci podczas mszy świętych śpiewają „piosenki z pokazywaniem” przy akompaniamencie gitary, jak również czynnie uczestniczą w homiliach dialogowanych. Staramy się aby kazania dla dzieci w sposób prosty i obrazowy przy wykorzystywaniu różnych rekwizytów przekazywały prawdy wiary. Dzieci w swoich odpowiedziach podczas kazań są bezpośrednie i szczere do bólu, dlatego nie brakuje na mszach dla najmłodszych dobrze rozumianej radości i humoru. Msze święte dla dzieci mają pomagać rodzicom kształtować mocne kręgosłupy moralne swoich pociech.

Kiedyś jeden ceniony duszpasterz powiedział: „Parafia żyje wtedy kiedy jest w niej życie, ruch i gwar”. Miał wtedy na myśli entuzjazm ludzi młodych. W naszej parafii duszpasterstwo młodych realizuje się w różnych formach:

  Listopadowe śpiewanie – to modlitwa młodzieży za wszystkich wiernych zmarłych prowadzona o godz. 20:00 w dwa dni: 1 listopada na cmentarzu św. Michała i 2 listopada na cmentarzu „Na krzywuli”

  Czuwania adwentowe – to modlitewne spotkania z wykorzystywaniem ciekawych metod przygotowujące młodych do Świąt Bożego Narodzenia

  Dwudziestki – to Drogi Krzyżowe odprawiane w okresie Wielkiego Postu o godz. 20:00 prowadzone przez młodzież w nowym stylu. Wcześniej o godz. 19:00 w budynku parafialnym odbywają się próby przed nabożeństwem, wszystkich chętnie zapraszamy

  Czuwanie o Miłosierdziu – to coroczne czuwanie o Miłosierdziu Bożym, odbywa się wieczorem w sobotę poprzedzającą II niedzielę po Wielkanocy

  Lednica – to trzydniowy wyjazd młodzieży na ogólnopolskie czuwanie młodzieży nad Jezioro Lednickie, które odbywa się raz w roku na początku czerwca(http://www.lednica2000.pl/)

  Dyskoteki – jak sama nazwa wskazuje to coś co młodzież lubi najbardziej i może na nich odreagować stres szkolny. Odbywają się dość systematycznie oczywiście bez alkoholu ale przy bardzo dobrej muzyce. Są one inicjatywą oddolną – o ich terminach nie dowiemy się ze strony internetowej, bo są rozgłaszane przez gadu-gadu

  Nieformalne złaziska – to wszystkie inne nieogłaszane spotkania młodzieży z duszpasterzami takie jak: wspólne pogadanki, projekcje filmowe, wyjazdy

 

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć pokazujących jak się modlimy, wędrujemy, bawimy i jesteśmy ze sobą... i z Jezusem

Nasza świątynia

Wirtualny spacer po świątyni

Zapraszamy do wirtualnego spaceru po naszej świątyni

KLIKNIJ

 

Telefony kontaktowe

Ksiądz dyżurny - 609 384 320 

Ksiądz kapelan  - 790 554 308 

Ksiądz proboszcz  - 533 288 635

Pan Organista - 728 858 878

Pan Kościelny - 785 485 928

Poradnia rodzinna

Poradnia rodzinna, znajdująca się w budynku dawnej wikarówki jest czynna w każdą III niedzielę miesiąca od g. 16.00. Prosimy jednak, by wcześniej umówić się na spotkanie (duża liczba chętnych) z P. M. Ryszkowską - tel. 17 2763 538 lub

z P. E. Salamon - Krypel - tel. 735 773 157

Święta

Sobota, IX Tydzień zwykły
Rok A, II
Dzień Powszedni albo wsp. Najśw. Maryi Panny w sob. albo wsp. św. Norberta, biskupa

Blok reklamowy