9820017

Ogólny opis świątyni

Wnętrze świątyni

Wnętrze kościoła wymalowane w 1897 r. przez Jana Tabińskiego, odnowione w latach 2004 -2009. Na portalu prowadzącym z prezbiterium do zakrystii data pierwszej konsekracji – 1494. Do roku 1931 posiadał podziemia, które zostały zasypane przy okazji wymiany posadzki.
Wnętrze jest trójnawowe, pseudohalowe, czteroprzęsłowe. Od północy kruchta, prawdopodobnie z XVII w. Nawa główna równa wysokości prezbite-rium. Sklepienie gotyckie z końca XV w. w zakrystii, pozostałe z XVII w.: ko-lebkowe w nawie głównej, kolebkowe z lunetami w prezbiterium, z lunetami i gurtami w kruchcie; kolebkowo – krzyżowe w nawach bocznych. Łuk tęczy zamknięty półkoliście, wsparty na filarach przyściennych. Okna gotyckie za-mknięte ostrym łukiem, dwustronnie rozglifione. Chór muzyczny wzniesiony w XVIII w., wsparty na trzech arkadach filarowych, podsklepiony krzyżowo.
Do chwili rozbiorów kościół był nieustannie wzbogacany. W czasach józefińskich został pozbawiony swego bogatego wyposażenia. Zmniejszono liczbę ołtarzy a na ścianach pozostawiono jedynie cztery epitafia: obok zakrystii epitafium Kaspra Stanisławskiego, podczaszego sanockiego (+ 1656), po prawej stronie prezbiterium epitafium Ks. Adama Augustinusa (+1636), Teresy Dydyńskiej (+1844) i Reginy Bączalskiej z Jedlicza (+1630).

«  1  [2]  3  4  5  6  7  »

czwartek,
24 maja 2018