Wyszukiwanie

Polecamy strony

Licznik

Liczba wyświetleń:
9992339

Statystyki

stat4u

Ogólny opis świątyni

Wnętrze świątyni

Wnętrze kościoła wymalowane w 1897 r. przez Jana Tabińskiego, odnowione w latach 2004 -2009. Na portalu prowadzącym z prezbiterium do zakrystii data pierwszej konsekracji – 1494. Do roku 1931 posiadał podziemia, które zostały zasypane przy okazji wymiany posadzki.
Wnętrze jest trójnawowe, pseudohalowe, czteroprzęsłowe. Od północy kruchta, prawdopodobnie z XVII w. Nawa główna równa wysokości prezbite-rium. Sklepienie gotyckie z końca XV w. w zakrystii, pozostałe z XVII w.: ko-lebkowe w nawie głównej, kolebkowe z lunetami w prezbiterium, z lunetami i gurtami w kruchcie; kolebkowo – krzyżowe w nawach bocznych. Łuk tęczy zamknięty półkoliście, wsparty na filarach przyściennych. Okna gotyckie za-mknięte ostrym łukiem, dwustronnie rozglifione. Chór muzyczny wzniesiony w XVIII w., wsparty na trzech arkadach filarowych, podsklepiony krzyżowo.
Do chwili rozbiorów kościół był nieustannie wzbogacany. W czasach józefińskich został pozbawiony swego bogatego wyposażenia. Zmniejszono liczbę ołtarzy a na ścianach pozostawiono jedynie cztery epitafia: obok zakrystii epitafium Kaspra Stanisławskiego, podczaszego sanockiego (+ 1656), po prawej stronie prezbiterium epitafium Ks. Adama Augustinusa (+1636), Teresy Dydyńskiej (+1844) i Reginy Bączalskiej z Jedlicza (+1630).

 «  1  [2]  3  4  5  6  7  » 

Powrót

Wirtualny spacer po świątyni

Zapraszamy do wirtualnego spaceru po naszej świątyni

KLIKNIJ

 

Zegar

Dzisiaj jest

czwartek,
19 lipca 2018

(200. dzień roku)

Święta

Czwartek, XV Tydzień zwykły
Rok B, II
Dzień Powszedni

Poradnia rodzinna

Poradnia rodzinna, znajdująca się w budynku dawnej wikarówki jest czynna w każdą III niedzielę miesiąca od g. 16.00. Prosimy jednak, by wcześniej umówić się na spotkanie (duża liczba chętnych) z P. M. Ryszkowską - tel. 17 2763 538

Blok reklamowy