Benedykt XVI w III niedzielę W. Postu

W rozważaniu przed modlitwą "Anioł Pański" Ojciec Święty przypomniał, że liturgia trzeciej niedzieli Wielkiego Postu mówi o nawróceniu, a zarazem o miłosierdziu Bożym wobec grzeszników. Przed południem Papież po raz pierwszy w tym roku odwiedził parafię pw. św. Jana od Krzyża w północnej dzielnicy Rzymu - Colle Salario.
W rozważaniu przed modlitwą "Anioł Pański" Papież, nawiązując do Księgi Wyjścia i postaci Mojżesza, który rozmawiał z Bogiem swoich przodków, podkreślił, że także dziś Bóg objawia się na różne sposoby w życiu każdego człowieka. - Aby jednak móc rozpoznać Jego obecność, musimy przystąpić do Niego ze świadomością własnej nędzy i z głębokim szacunkiem. W przeciwnym razie nie będziemy zdolni spotkać się z Nim i nawiązać z Nim wspólnoty - mówił Ojciec Święty. Jednocześnie wskazał, że Jezus wzywa ludzi do innego odczytania faktów, umieszczenia ich w perspektywie nawrócenia: nieszczęścia, bolesne wydarzenia powinny stanowić okazję do refleksji, do przezwyciężenia złudzenia, że można żyć bez Boga, oraz do umocnienia dzięki Panu zobowiązania do przemiany życia.
Po modlitwie i udzieleniu błogosławieństwa apostolskiego Ojciec Święty przemawiał w kilku językach. - "Pan jest łaskawy, pełen miłosierdzia" - te słowa z dzisiejszej liturgii kieruję do Polaków. Jest to przesłanie nadziei do wszystkich, którzy doświadczają słabości i grzechu, ale szczerze pragną nawrócenia i dążą do życia w zjednoczeniu z Bogiem. Niech to orędzie towarzyszy wielkopostnym wyrzeczeniom, modlitwom i dziełom bratniej miłości - powiedział Benedykt XVI po polsku.
O potrzebie nawrócenia Ojciec Święty mówił także w homilii podczas Mszy św. odprawionej w parafii pw. św. Jana od Krzyża. Papież zauważył, że to właśnie zamknięcie się na Pana, odmowa "wejścia na drogę własnego nawrócenia prowadzi do śmierci, do śmierci duszy". - Jezus kieruje do nas to wezwanie bez surowości, która byłaby celem sama dla siebie, lecz właśnie dlatego, że troszczy się o nasze dobro, nasze szczęście i nasze zbawienie - podkreślił Ojciec Święty. - Ze swej strony musimy Mu odpowiedzieć szczerym wewnętrznym wysiłkiem, prosząc, aby pozwolił nam zrozumieć, w których punktach w szczególności powinniśmy się nawrócić - dodał Papież.

Czwartek, III Tydzień Wielkanocny