Gazeta o spowiedzi Polaków

W tym roku będzie zapewne tak jak w poprzednim. Wówczas – jak wynika z badań Instytutu Socjologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, które po raz pierwszy publikuje „Rz” – w okresie Wielkiejnocy do spowiedzi przystąpiła jedna trzecia rodaków.
Z sondażu warszawskiej uczelni wynika, że co najmniej raz w roku spowiada się 74 proc. Polaków. W tym gronie 6 proc. w dniu badania (maj 2009 r.) mówiło, że spowiadało się w ostatnim tygodniu, 22 proc., że w ostatnim miesiącu, a 13 proc., że przed kilkoma miesiącami.
Najciekawsze jest to, że odsetek spowiadających się co najmniej raz w roku nie spada. Tyle samo Polaków spowiadało się w 1998 r. (badanie pallotyńskiego Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego) co w 2009 r. (badanie UKSW). W obu badaniach postawiono identyczne pytania.
Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego pytał o spowiedź Polaków również w 2001 r. Wówczas do przystępowania do sakramentu pokuty przynajmniej raz w roku przyznawało się 82 proc. ankietowanych. Jednak pytania brzmiały inaczej niż w ubiegłorocznym badaniu UKSW, dlatego tych wyników porównywać nie można.
– Wysoki i stabilny odsetek przystępujących do spowiedzi można interpretować jako żywotność religijności, która jest akceptacją nakazów i zaleceń Kościoła zawartych w katechizmie Kościoła katolickiego – mówi ks. dr hab. Sławomir H. Zaręba z Instytutu Socjologii UKSW, autor badań z ubiegłego roku.
Przykazanie kościelne nakazuje wiernym przynajmniej raz w roku przystąpić do spowiedzi i wyznać wszystkie grzechy. Sondaż UKSW pokazuje, że niemal 20 proc. badanych, przyznających się do wiary, było u spowiedzi przed rokiem lub dawniej. Przed paroma laty – 13 proc.
Z sondażu UKSW wynika, że częściej spowiadają się kobiety niż mężczyźni (80 proc. do 67 proc.), mieszkańcy wsi niż dużych miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców (85 proc. do 62 proc.).
Odsetek spowiadających się wzrasta wraz z wiekiem. Między 25. a 34. rokiem życia spowiada się 65 proc. badanych, ale między 50. a 64. rokiem życia – 77 proc. Częściej są to osoby z wykształceniem podstawowym niż wyższym (83 proc. do 65).
Nie widać różnicy pomiędzy respondentami z wykształceniem zasadniczym zawodowym a tymi z wykształceniem średnim.
Znaczenie ma natomiast status społeczno-zawodowy. Odsetek spowiadających się rolników (89 proc.) i robotników (73 proc.) jest wyższy niż w przypadku inteligencji i urzędników (69 proc.) oraz studentów (74 proc.). Zdecydowanie częściej spowiadają się też emeryci i renciści niż osoby pracujące zawodowo i bezrobotni.