Uroczystości w Katedrze i w naszej Farze

Koncelebra - Msza Wieczerzy Pańskiej

Przed południem w kościołach całej diecezji nie sprawuje się Mszy świętych. Wyjątek stanowi Katedra, gdzie Biskup diecezjalny, na Mszy Krzyżma św. poświęca oleje święte, które potem są stosowane przy np. namaszczeniu chorych lub chrzcie.
Jest to równocześnie Msza św., na którą zaproszeni zostają członkowie Liturgicznej Służby Ołtarza z całej diecezji. Jak co roku również byli i nasi przedstawiciele, zwłaszcza, że Ksiądz Piotr i Ksiądz Grzegorz przygotowali czuwanie dla lektorów i ministrantów, które poprzedziło Mszę św.

O g. 18.00 rozpoczęła się liturgia Mszy Wieczerzy Pańskiej, sprawowana przez wszystkich kapłanów pracujacych w Parafii, z udziałem Księdza Jana Edlinga, który od wielu lat Triduum Sacrum przeżywa razem z nami.
Liturgii przewodniczył Ksiądz Tomasz. Na jej początku przedstawiciele Parafii złożyli księżom serdeczne życzenia. Wszak to dzień kapłański - w Wielki Czwartek bowiem Chrystus ustanowił dwa sakramenty: Eucharystię i kapłaństwo.
Za pamięć i życzliwe słowo podziękował Ksiądz Proboszcz, potem zaś rozpoczęła sie dalsza część liturgii. W czasie śpiewu "Chwała na wysokości..." zabrzmiały wszystkie dzwony, aby umilknąć aż do wieczornej liturgii w Wielką Sobotę.
W kazaniu Ksiądz Tomasz rozważał wielkość i tajemnicę Boga w Eucharystii i zachęcał do modlitwy o dobre powołania kapłańskie.
Po Mszy św. Najświętszy Sakrament został przeniesiony do "ciemnicy" i do g. 23.00 trwała adoracja.
O g. 20.00 mogliśmy wysłuchać modlitw i rozważań przygotowanych przez młodzież, a o 21.00 Strzyżowski Chór Kameralny śpiewał pieśni pasyjne.

Sobota, III Tydzień Wielkanocny