Wiadomość ze strony Powiatu Strzyżowskiego

Zarząd Powiatu we współpracy z Liceum Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza w Strzyżowie zaprasza do udziału w powiatowych obchodach 70. rocznicy zbrodni katyńskiej organizowanych 12 kwietnia br. w Strzyżowie. Honorowy patronat nad uroczystościami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan prof. dr hab. Lech Kaczyński. W ramach obchodów zaplanowano m.in.: Mszę Św. w intencji pomordowanych w strzyżowskiej kolegiacie, odsłonięcie pamiątkowej tablicy, otwarcie okolicznościowej wystawy oraz wysłuchanie montażu słowno - muzycznego w wykonaniu młodzieży LO w Strzyżowie. Podczas uroczystości po raz pierwszy publicznie zostanie zaprezentowana tzw. powiatowa lista katyńska - lista osób z terenu naszego powiatu pomordowanych w Katyniu, Charkowie i Twerze wiosną 1940 r.

Program powiatowych obchodów 70. rocznicy zbrodni katyńskiej w Strzyżowie
12 kwiecień 2010 r.

godz.9.30. - zbiórka uczestników na dziedzińcu LO w Strzyżowie;

godz. 9.45. - przemarsz orszaku do kolegiaty strzyżowskiej;

godz. 10.00. - Msza święta w kolegiacie strzyżowskiej w intencji pomordowanych;

godz. 11.30 - przemarsz pod Pomnik Katyński, złożenie kwiatów, odsłonięcie pamiątkowej tablicy, apel poległych;

godz. 12.15. - część oficjalna uroczystości na dziedzińcu LO w Strzyżowie, przekazanie sadzonek dębów katyńskich szkołom z terenu powiatu strzyżowskiego w ramach Ogólnopolskiej Akcji „Katyń ...ocalić od zapomnienia";

godz.12.45.- otwarcie okolicznościowej wystawy przygotowanej we współpracy z Oddziałem IPN w Rzeszowie - budynek LO w Strzyżowie;

godz. 13.00. - montaż słowno - muzyczny „Pamięć nie dała się zgładzić - Katyń 1940" w wykonaniu młodzieży Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Strzyżowie - aula LO w Strzyżowie;

godz. 13.30. - prezentacja publikacji „Zbrodnia katyńska 1940. Pamięci mieszkańców powiatu strzyżowskiego zamordowanych przez Sowietów w Katyniu, Charkowie i Twerze" autorstwa Piotra Szopy, opracowanej we współpracy z Oddziałem IPN w Rzeszowie na zamówienie Zarządu Powiatu w Strzyżowie.

Zapraszamy do udziału!

17 września 1939 r. wojska sowieckie wkroczyły do Polski i wzięły do niewoli ok. 240 000 polskich wojskowych, w tym ok. 10 000 oficerów oraz ok. 6500 policjantów i żandarmów. Wśród kilkunastu tysięcy jeńców trzech wielkich obozów w ZSRR tj. Kozielska, Starobielska i Ostaszkowa byli także mieszkańcy powiatu strzyżowskiego. Jeńcom zezwalano na korespondencję z rodzinami do marca 1940 r. Później słuch o nich zaginął. Kim byli oficerowie, policjanci? Dlaczego zginęli w „katyńskim lesie"?

Dopiero w 1990 r. przyznano, że odpowiedzialność za wymordowanie polskich jeńców wojennych w lesie katyńskim ponosi polityczne przywództwo Związku Sowieckiego na czele ze Stalinem i kierownictwem NKWD, które 5 marca 1940 roku wydało rozkaz ich zamordowania. Później polityczna propaganda ZSRR i krajów satelickich próbowała przez dziesiątki lat obarczyć winą za tę zbrodnię Niemców, upowszechniając w ten sposób tzw. „kłamstwo katyńskie".

Las katyński skrywa w sobie jeszcze wiele tajemnic, które dopiero zaczynają wychodzić na światło dzienne. Po tych ludziach, którzy zginęli w Katyniu, Charkowie, Twerze często nawet nie pozostały wspomnienia, tylko w nielicznych wypadkach odnajdujemy jakieś wzmianki, zapiski, rzadko zdjęcia czy pamiątki. Nie możemy jednak o nich zapomnieć. Powinniśmy wspólnie poznać sylwetki naszych rodaków, którzy podzielili tragiczny los swoich współbraci, ginąc od kuli w tył głowy w katyńskim lesie.

Tego trudnego zadania podjął się na zamówienie Zarządu Powiatu w Strzyżowie Pan Piotr Szopa pracownik Oddziału IPN w Rzeszowie, któremu po żmudnych miesiącach pracy udało się ustalić, iż spośród kilkunastu tysięcy jeńców trzech wielkich obozów w ZSRR tj. Kozielska, Starobielska i Ostaszkowa 32 urodziło się na terenie powiatu a 2 było z nim trwale związanych. Za podstawę weryfikacji Pan Szopa uznał „księgi cmentarne" trzech wielkich cmentarzy tj. Katynia, Charkowa i Miednoje. W swojej publikacji autor podkreśla także, że w wyniku zbrodni katyńskiej zginęły również osoby, które co prawda nie urodziły się w naszym powiecie, ale z racji pełnionych obowiązków mieszkały na terenie obecnego powiatu strzyżowskiego. Ostatecznie tzw. powiatowa lista katyńska zawiera 34 nazwiska osób z terenu naszego powiatu zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Twerze wiosną 1940 r.

Poniżej publikujemy nazwiska osób z terenu powiatu strzyżowskiego zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Twerze wiosną 1940 r.

KATYŃ

kpt.Wojciech Bober ur. w Lutczy