Rozpoczęliśmy prace przy murze kościelnym

Stan muru - marzec 2010

Nie najlepsza pogoda sprawiła, że z kilkudniowym opóźnieniem rozpoczęliśmy prace przy murze kościelnym. Dzisiaj rano Pracownicy Firmy "REMBUD" zaczęli je od strony ulicy Przekopnej.

Prace potrwają cały sezon i jak to bywa przy zabytkach - są kosztowne.
We wnioskach, które skierowaliśmy m.in. do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Urzędu Marszałkowskiego, Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta w Strzyżowie napisaliśmy m.in. tak:
"Mur ogrodzeniowy zespołu kościelnego jest kontynuacją pierwotnego stanu obronnego miasta Strzyżowa, którego istotnym elementem był gotycki kościół parafialny. Naprawa muru jest kolejną fazą zagospodarowania otoczenia jednego z najstarszych na Podkarpaciu gotyckich kościołów murowanych, będącego istotnym elementem krajobrazu kulturowego województwa podkarpackiego, powiatu strzyżowskiego oraz miasta Strzyżowa. Z uwagi na zły stan techniczny (liczne ubytki, spękania, odchylenia od pionu) mur ogrodzeniowy wymaga dokonania remontu."
Czekamy teraz na odpowiedź poszczególnych instytucji i mamy nadzieję na pomoc, gdyż samodzielnie, tzn. z ofiar Parafian będzie nam trudno przeprowadzić tę inwestycję.

Na czym te prace będą polegać?
Prace polegają na remoncie zachowawczym zabytkowego ogrodzenia kościoła parafialnego pw. Niepokalanego Poczęcia NMP i Bożego Ciała w Strzyżowie. Zakres prac jest następujący:
- naprawa istniejących tynków przez usunięcie twardych i odstających od podłoża i uzupełnienie tynkami wapiennymi
- odgrzybienie i uzupełnienie rys szpachlą Capalit – Spechtel
- impregnacja całości tynków
- wymiana cegieł uszkodzonych
- wymiana uszkodzonych kamiennych elementów muru
- odgrzybianie całościowe preparatem Capatox, Fasadenschutz, Disboxan, w zależności od struktury muru.

Prace nadzoruje z ramienia Urzędu Konserwatorskiego P. mgr Barbara Stopyra, inspektorem nadzoru jest P. mgr inż. Jerzy Armata, zaś kierownikiem robót P. mgr inż. Tomasz Wojtyna.

Co pewien czas będziemy informować Parafian o postępie robót, wszystkich zaś prosimy o życzliwą pamięć i modlitwę, dziękując tym, którzy w różnoraki sposób wspierają nasze prace.

Sobota, III Tydzień Wielkanocny