Będą też przedstawiciele naszej Parafii z Ks. Piotrem

Na Polach Lednickich k. Gniezna trwają intensywne przygotowania do tegorocznego, czternastego już Ogólnopolskiego Spotkania Młodych, które odbędzie się 5 czerwca pod Bramą-Rybą. Tym razem młodzież zgłębiać będzie tajemnicę kobiety oraz promować życie w czystości i wychowanie do prawdziwej miłości.

Przygotowania ruszyły w ubiegły poniedziałek. Wyznaczane są sektory, montowane nagłośnienie, uprzątane miejsce celebry. Organizatorzy spodziewają się nawet 100 tysięcy uczestników – tyle słoiczków miodu dla nich przygotowano.

„Miód uchodził za kwintesencję słodyczy. Jest także symbolem słodyczy kobiecej. Każdy kto w najbliższą sobotę przyjedzie na Lednicę dostanie jego mały symboliczny słoiczek” – mówi organizator lednickich spotkań o. Jan Góra.

Prócz miodu młodzież otrzyma także książkę Wandy Półtawskiej „Eros et iuventus!”, opowiadającą o miłości między mężczyzną a kobietą z dołączoną do niej płytą CD z audiobookiem. Spotkanie będzie obfitować również w wiele innych znaczących symboli.

„Uczestnicząc rokrocznie w spotkaniach lednickich obserwuję ich krystalizującą się formułę. Myślę, że są one odpowiedzią na potrzeby młodzieży, pełną żywiołowości i radości manifestacją wiary” – mówi abp Henryk Muszyński, który jak co roku przywita młodych pod Bramą-Rybą. Przyznaje również, Lednica nie jest jednorazowym wydarzeniem. Ona wydaje owoce przez cały rok.

„Goszcząc w parafiach widzę lednicką młodzież. Ona autentycznie czuje się cząstką Kościoła, jest świadoma swojej odpowiedzialności za Kościół i nie wstydzi się do tego przyznać. To jedno z ważnych zadań, jakie wypełnia Lednica” – dodaje abp Muszyński.

Tegoroczne Ogólnopolskie Spotkanie Młodych pod Bramą Rybą odbywać się będzie pod hasłem „Kobieta darem i tajemnicą”. Młodzież zebrana w sobotę nad brzegami Jeziora Lednickiego będzie zgłębiać tajemnicę kobiety, poznawać archetyp Ewy, misję Maryi, a w nich każdej matki, siostry, wreszcie Kościoła, który również jest kobietą, małżonką Chrystusa. W programie zaplanowano m.in. Nieszpory Maryjne, misterium kobiet, które poszły za Chrystusem, błogosławieństwo rąk kobiecych oraz misterium „Fiat – Magnificat - Stabat”.

Tegoroczny Apel będzie miał nieco inny początek niż dotychczasowe. Rozpocznie się modlitwą za Ojczyznę oraz chwilą ciszy w hołdzie ofiarom katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Na Pola Lednickie wniesiony zostanie także obraz Matki Bożej Katyńskiej oraz stumetrowa flaga Polski wykonana przez młodzież z poznańskich szkół na Święto Flagi. Pod Bramą Rybą wylądują także spadochroniarze, kończąc w ten symboliczny sposób lot polskiej delegacji udającej się 10 kwietnia do Katynia.

Nie zabraknie także innych symbolicznych wydarzeń i gestów. Odbędzie się m.in. uroczyste nadanie imienia Jana Pawła II nowej odmianie tulipanów. Ojcem chrzestnym kwiatów został kard. Stanisław Dziwisz. Będzie je można zobaczyć u stóp Bramy Ryby.

Uczestnicy spotkania otrzymają także „Akt uroczystego nadania ziemi na Polach Lednickich”. W ten sposób – jak piszą organizatorzy – każdy będzie czuł, że to miejsce należy do niego i zawsze może tu wracać, jak do siebie.

Pod Bramę-Rybę dotrze także kopia słynnego Szczerbca – miecza koronacyjnego Piastów, którą przywiezie z sobą młodzież z Małopolski. Młodzież z diecezji tarnowskiej z kolei przywiezie relikwie bł. Karoliny Kózkówny. Podobnie jak kopia Szczerbca pozostaną one w Ośrodku Jana Pawła II na Lednicy.

Podczas spotkania w sposób szczególny zaakcentowany zostanie dobiegający końca Rok Kapłański. Obecni na Lednicy kapłani otrzymają listy napisane do nich przez uczestniczki Apelu. Neoprezbiterom natomiast organizator spotkania o. Jan Góra ofiaruje czerwone ornaty.

Organizatorzy Lednickiego Spotkania pamiętają także o beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki, która odbędzie się nazajutrz po Apelu. Specjalne pozdrowienie do młodych skieruje Marianna Popiełuszko – matka zamordowanego w 1984 roku kapelana „Solidarności”. Chętni będą mogli również bezpośrednio z Lednicy pojechać do Warszawy. Szczegóły na stronie www.lednica2000.pl

Jak co roku na Pola Lednickie przywiezione zostaną także relikwie św. Wojciecha, które abp Henryk Muszyński przekaże młodzieży w sobotnie przedpołudnie podczas nabożeństwa przed katedrą gnieźnieńską. Razem z relikwiami patrona Polski pod Bramę-Rybę dotrze także ogień chrzcielny, który będzie towarzyszył młodym do końca spotkania, a więc do momentu przejścia przez Bramę III Tysiąclecia.

Sobota, III Tydzień Wielkanocny