Ojciec św. do Polaków

Niech przykład i wstawiennictwo bł. Jerzego Popiełuszki budzi gorliwość kapłanów i rozpala miłość wiernych – powiedział Benedykt XVI pozdrawiając Polaków podczas modlitwy Anioł Pański w Pałacu Sportu Eleftheria w Nikozji na Cyprze.

– Chciałbym, jeszcze powiedzieć kilka słów po polsku z radosnej okazji dzisiejszej beatyfikacji Jerzego Popiełuszki, kapłana i męczennika. Serdeczne pozdrowienie kieruję do Kościoła w Polsce, który dziś raduje się wyniesieniem na ołtarze księdza Jerzego Popiełuszki. Jego ofiarna posługa i męczeństwo są szczególnym znakiem zwycięstwa dobra nad złem. Niech jego przykład i wstawiennictwo budzi gorliwość kapłanów i rozpala miłość wiernych – powiedział po polsku Ojciec Święty.

W krótkim rozważaniu papież nawiązując do znaczenia modlitwy Anioł Pański przypomniał, że Najświętsza Maryja Panna wyraziła „natychmiastową zgodę na propozycję Pana, aby stać się Matką Boga”. „Jakżeż cieszymy się z hojności jej odpowiedzi! Poprzez swoje „tak” urzeczywistniła się nadzieja wieków, Ten na którego od dawna oczekiwał Izrael przyszedł na świat, wkroczył w naszą historię” – mówił papież .

Przypominając cierpienia Maryi w czasie męki Chrystusa Ojciec Święty podkreślił, że „także w rozpaczy Wielkiej Soboty podtrzymywała ją pewność nadziei aż do radości poranka wielkanocnego”. „Także my, jej dzieci żyjemy tą samą ufną nadzieją, że Słowo, które stało się ciałem w łonie Maryi, nigdy nas nie opuści. On, Syn Boży i Syn Maryi, umacnia komunię, która nas łączy, abyśmy stawali się świadkami Jego oraz mocy Jego uzdrawiającej i jednającej miłości” – powiedział Benedykt XVI i wezwał do modlitwy za mieszkańców Cypru i Kościoła na Bliskim Wschodzie.