Stanowisko archidiecezji krakowskiej wobec informacji o nieprawidłowościach w Komisji Majątkowej

Autor wypowiedzi

Archidiecezja Krakowska chce współpracować z wszystkimi instytucjami, by wyjaśnić oskarżenia o bezprawne działania osób reprezentujących stronę kościelną przed Komisją Majątkową. Rzecznik archidiecezji ubolewa zarazem nad wykorzystywaniem spraw rozstrzyganych przez Komisję do celów politycznych.

„Archidiecezji Krakowskiej zależy na wyjaśnieniu wszystkich nieprawidłowości związanych z odszkodowaniami za mienie zagrabione w czasach PRL, a uzyskanymi przez kościelne osoby prawne działające na jej terenie” – pisze w przesłanym KAI 22 września oświadczeniu rzecznik prasowy Archidiecezji Krakowskiej, ks. dr Robert Nęcek.

„W imię przejrzystości oświadczamy, że wszystkie instytucje Archidiecezji będą, o ile zajdzie taka potrzeba, współpracować z organami państwowymi w celu wyjaśnienia oskarżeń o bezprawne działania osób reprezentujących kościelne osoby prawne przed Komisją Majątkową przy MSWiA” – głosi oświadczenie.

Ks. Nęcek podkreślił, że „Archidiecezja dystansuje się od osób, które przy okazji prowadzenia spraw prawnych mogły dopuścić się nieuczciwości celem osiągnięcia osobistych korzyści”.

„Instytucje kościelne działały w tych sprawach w dobrej wierze i pragną nadal służyć społeczeństwu przez dzieła charytatywne, opiekę nad bezdomnymi, chorymi i samotnymi, a także działalnością na polu wychowawczym” – zapewnia rzecznik.

Ks. Nęcek zwraca zarazem uwagę w swoim oświadczeniu, że „jednocześnie z ubolewaniem odnosimy się do wykorzystywania spraw rozstrzyganych przez Komisję Majątkową do celów politycznych, szczególnie przed tegorocznymi wyborami samorządowymi”.

Rzecznik przypomina zarazem, iż „w imię prawdy trzeba dodać, że powołanie Komisji Majątkowej było uzasadnione wymogami sprawiedliwości” i „wynikało z konieczności naprawienia krzywd wyrządzonych Kościołowi katolickiemu nie przez ustawę z 1950 r., dotyczącą przejęcia przez państwo dóbr kościelnych, zwanych dobrami martwej ręki, ale przez bezprawne zagarnięcie tej własności, którą ta krzywdząca ustawa gwarantowała Kościołowi”.

„Komisja Majątkowa nie orzeka w sprawie zwrotu dóbr zabranych Kościołowi na mocy ustawy, ale o zwrocie tych nieruchomości, które Kościołowi odebrano nielegalnie, czyli zabrano mu to, do czego w myśl i zgodnie z literą nawet tej komunistycznej ustawy miał prawo” – kończy oświadczenie rzecznik prasowy archidiecezji krakowskiej.

Media poinformowały, że Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało Marka P. – pełnomocnika Kościoła przed Komisją Majątkową MSWiA, który działał m.in. na terenie archidiecezji krakowskiej.

Piątek, III Tydzień Wielkanocny