Spotkanie Caritas z poszkodowanymi powiatu strzyżowskiego

24 września w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Strzyżowie z inicjatywy Caritas Diecezji Rzeszowskiej odbyło się spotkanie z osobami poszkodowanymi przez osuwiska, których domy nie nadają się do dalszego zamieszkania. Celem spotkania było przekazanie pomocy finansowej dla poszkodowanych ze środków Caritas Diecezji Rzeszowskiej. W imieniu tej organizacji Ks. Dyr. Stanisław Słowik zapewnił o gotowości niesienia pomocy w bieżących problemach osób poszkodowanych a przedstawiciele władz samorządowych gmin i powiatu przedstawili aktualny stan prac związanych z likwidacją zniszczeń. Organizatorem spotkania było Starostwo Powiatowe w Strzyżowie.

Na spotkaniu z grupą blisko 60. pokrzywdzonych przez osuwiska mieszkańców powiatu strzyżowskiego obecni byli m.in.: Starosta Strzyżowski Robert Godek, W-ce Starosta Strzyżowski Jan Stodolak, Sekretarz Powiatu Strzyżowskiego Jacek Boho, Burmistrz Gminy i Miasta Strzyżów Marek Śliwiński, Wójt Gminy Czudec Stanisław Gierlak oraz Z-ca Wójta Giny Wiśniowa Marcin Kut a także Dyrektorzy Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej.

Spotkanie rozpoczęło się od krótkiej modlitwy za poszkodowanych. Ks. Dyrektor Słowik zapewnił, że pokrzywdzeni mogą liczyć nie tylko na wsparcie duchowe, ale również na konkretną pomoc finansową przygotowaną przez Caritas Diecezji Rzeszowskiej, która od początku wystąpienia klęski osuwisk aktywnie włączyła sie w pomoc pokrzywdzonym. Dzięki indywidualnym ofiarom ludzi i zakładów pracy możliwe było finansowe wsparcie poszkodowanych przez żywioł. Podczas spotkania rozdano kolejną transzę pomocy finansowej zebranej przez Caritas. Tym razem pomoc otrzymały rodziny, których domy przeznaczone zostały do rozbiórki.

Pomoc poszkodowanym z terenu gminy Strzyżów zaofiarował również Burmistrz Strzyżowa Pan Marek Śliwiński. Poinformował o wydzieleniu działek pod zabudowę dla tych mieszkańców gminy, którym nadzór budowlany nakazał rozbiórkę domów oraz o możliwości uzyskania materiałów budowlanych z magazynu prowadzonego we współpracy z Caritas na terenie Strzyżowa. Z kolei Starosta Strzyżowski Pan Robert Godek i Wójt Gminy Czudec Pan Stanisław Gierlak przedstawili aktualny stan działań w zakresie pomocy osobom poszkodowanym ze strony państwa, w tym obecnie znane zasady pomocy finansowej dla tych osób i rodzin, których domy nie nadają się do dalszego zamieszkania. Zgodnie z zapewnieniami przedstawicieli Urzędu Wojewódzkiego, do jakich doszło na spotkaniu Konwentu Samorządowego Powiatu Strzyżowskiego w Czudcu, pomoc na budowę nowych domów dla poszkodowanych przez osuwiska może wynieść nawet do 300 tys. zł. Do końca roku powinny zostać wypłacone ze środków pomocy społecznej zasiłki do 100 tys. zł, które mogą zostać przeznaczone m. in. na zakup materiałów budowlanych. Więcej informacji w tych sprawach można uzyskać w Gminnych Ośrodkach Pomocy Społecznej oraz w Wydziale Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.

Spotkanie było także okazją do przedstawienia przez osoby dotknięte osuwiskami swoich problemów związanych z ciężką sytuacją, w jakiej się znaleźli. Dyskutowano m.in. o sprawach opracowywania ekspertyz stanu technicznego budynków, możliwościach uzyskania środków z odszkodowań, procedurach związanych z rozliczaniem środków stanowiących pomoc z budżetu państwa. Wiele spraw poszkodowani przedstawili także w indywidualnych rozmowach z przedstawicielami administracji obecnymi na spotkaniu.

Przypomnijmy, że na obszarze powiatu strzyżowskiego zanotowano w tym roku już ok. 400. zgłoszeń obiektów budowlanych uszkodzonych w wyniku osuwisk. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Strzyżowie nakazał opracowanie blisko 300. ekspertyz, których celem jest wskazanie sposobów zabezpieczeń zniszczonych lub zagrożonych wskutek osuwisk. W wyniku tych zdarzeń na naszym terenie ok. 50. rodzin utraciło dach nad głową. Obecnie przedkładane są opracowywane na zlecenie gmin ekspertyzy określające sposób zabezpieczenia poszczególnych obiektów.
(wiadomość ze strony Powiatu Strzyżowskiego)