16 października 2010

Papież Benedykt XVI przyjął na audiencji prywatnej delegację Konferencji Episkopatu Polski - abpa Józefa Michalika, kard. Stanisława Dziwisza, abpa Kazimierza Nycza i bpa Stanisław Budzika sekretarza generalnego KEP.

Audiencja odbyła się tuż po spotkaniu Benedykta XVI z prezydentem RP Bronisławem Komorowskim i trwała 45 minut. Delegacja KEP, która przybyła do Watykanu w związku z kanonizacją ks. Stanisława Kazimierczyka oraz 32 rocznicą wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża, wręczyła papieżowi księgę, którą polscy księża złożyli podczas pielgrzymki na Jasną Górę jako wotum wierności z nazwiskami niemal 3 tys. księży, którzy zginęli z rąk hitlerowców lub w niewoli sowieckiej i misjonarzy męczenników.
Biskupi ponowili zaproszenie Papieża do złożenia ponownej wizyty w Polsce.

O księdze
"Ojcze Święty, Kardynał Joseph Ratzinger znany był, czytany i ceniony w Polsce od lat, ale Benedykt XVI jest w Polsce kochany za obronę wiary i styl sprawowanej posługi, wśród której szczególnym znakiem człowieczeństwa jest cotygodniowe przemówienie w języku polskim" - napisał przewodniczący Episkopatu Polski abp Józef Michalik w liście do papieża Benedykta XVI, który przekazał mu osobiście wraz z księgą upamiętniającą kapłanów - męczenników II wojny światowej i reżimu komunistycznego, a także misjonarzy, którzy zginęli na misjach.
Księga jest jednym z wotów pielgrzymki kapłanów na Jasną Górę w Roku Kapłańskim z udziałem kard. Clàudio Hummesa, prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa.

Pomysł stworzenia takiej księgi wyszedł od biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca, a nazwiska 2947 duchownych przepisali ręcznie alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.

Arcybiskup Michalik dziękuje w liście Ojcu Świętemu za ustanowiony Rok Kapłański. Jak podkreśla Przewodniczący Episkopatu, został on przyjęty w Polsce "z autentycznym zainteresowaniem i wdzięcznością, ponieważ był kolejnym znakiem troski Następcy św. Piotra o pogłębienie wiary w kapłanach, którzy są jej stróżami".

Sobota, III Tydzień Wielkanocny