Benedykt XVI do pielgrzymów

Do oczyszczenia ludzkich sumień, życia w „radosnym oczekiwaniu” i przygotowaniu na przyjście Pana oraz czynienia dobra i wprowadzania pokoju na świecie zachęcił Benedykt XVI wiernych uczestniczących w środowej audiencji ogólnej w Watykanie. Na ostatniej przed Bożym Narodzeniem katechezie papieża, w Auli Pawła VI zgromadziło się około 3 tysiące pielgrzymów.

„W nocy świata pozwólmy się raz jeszcze zadziwić i oświecić Bogiem, który stał się Dzieciątkiem, Gwiazdą, która wschodząc na wschodzie, napełniła wszechświat radością” – powiedział Ojciec Święty w katechezie. Przestrzegł, aby przychodzące do nas Dziecię Jezus nie zastało nas nieprzygotowanych, zatroskanych jedynie o upiększanie tego, co zewnętrzne.

„Troska o to, by uczynić wspanialszymi nasze ulice i domy, niech nas pobudza jeszcze bardziej do przygotowania serc na spotkanie Tego, który do nas przyjdzie. Oczyśćmy nasze sumienia i życie z tego, co jest sprzeczne z tym przyjściem: myśli, słów, postaw i działań, starając się czynić dobro i przyczyniać się do zrealizowania na tym naszym świecie pokoju i sprawiedliwości dla każdego człowieka i w ten sposób wyruszać na spotkanie Pana” – apelował Benedykt XVI.

Powołując się na proroka Izajasza, mówiącego o bólach historii i całego stworzenia, oczekujących odkupienia, które przywróci nowe energie i nową orientację całemu światu”, papież zauważył, że obok oczekiwania postaci Pisma Świętego odnajduje swe miejsce i sens także nasze oczekiwanie, którego w tych dniach doświadczamy i które czyni nas czuwającymi przez drogę całego naszego życia.

Ojciec Święty przypomniał, iż charakterystycznym znakiem Bożego Narodzenia jest żłóbek, wyrażający nasze oczekiwanie, ale także nasze dziękczynienie wobec Tego, który zechciał dzielić naszą ludzką kondycję w ubóstwie i prostocie. Zachęcił do utrzymywania i odkrywania na nowo tradycji umieszczania żłóbków w domach, miejscach pracy i spotkań. „Niech to autentyczne świadectwo wiary chrześcijańskiej daje także dziś wszystkim ludziom dobrej woli wymowny obraz nieskończonej miłości Ojca względem nas wszystkich” – życzył papież.

Zachęcił do przeżywania tajemnicy Bożego Narodzenia z odnowioną wdzięcznością wobec Boga. „Pośród szalonej aktywności naszych dni niech ten czas da nam trochę pokoju i radości i niech pozwoli nam namacalnie doświadczyć dobroci naszego Boga, który staje się Dzieckiem, aby nas zbawić i dać nam nową odwagą i nowe światło na drogę naszego życia. Tego wam życzę na święte i szczęśliwe Boże Narodzenie: kieruję te słowa z miłością do was tu obecnych, waszych rodzin, a zwłaszcza chorych i cierpiących, a także do waszych wspólnot i osób wam bliskich” – powiedział Benedykt XVI.

Papież w kilku językach pozdrowił i złożył życzenia z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia: „Serdeczne pozdrowienie kieruję do Polaków. „W tym objawiła się miłość Boga ku nam, że zesłał Syna swego Jednorodzonego na świat, abyśmy życie mieli dzięki Niemu” (1J 4, 9). Życzę wszystkim głębokiego przeżycia świąt Bożego Narodzenia. Osobiste, pełne wiary spotkanie z Chrystusem, wcieloną Miłością Boga, niech budzi nadzieję, daje pokój i radość; niech otwiera serca na światło Ducha Świętego, aby przewodziło w drodze do szczęścia. Niech Bóg wam błogosławi!”

Piątek, III Tydzień Wielkanocny