Przesłanie nadziei

Światowy Dzień Młodzieży niesie nam przesłanie nadziei niczym powiew czystego i młodzieńczego powietrza wraz z odnawiającym tchnieniem, napełniającym nas ufnością co do jutra Kościoła i świata.

Powiedział Benedykt XVI w przemówieniu powitalnym na madryckim lotnisku Bajaras. Papieski samolot wylądował o godz. 11.45. Papież przybył z czterodniową pielgrzymką do Madrytu z okazji 26. Światowego Dnia Młodzieży. Jest to 20. podróż zagraniczna Benedykta XVI w czasie jego pontyfikatu.

Po wylądowaniu samolotu włoskich linii Alitalia na jego pokład wszedł nuncjusz apostolski w Hiszpanii, abp Renzo Fratini. Rozpoczęła się ceremonia powitania.

Na lotnisku, obok króla Hiszpanii, Juana Carlosa z małżonką Zofią papieża powitali arcybiskup Madrytu, kard. Antonio María Rouco Varela, przedstawiciele hiszpańskiego episkopatu i rządu z premierem José Luisem Rodríguezem Zapatero, władze miasta i regionu. Była też obecna liczna grupa młodzieży. Powiewały flagi Hiszpanii, Watykanu i wielu innych krajów świata.

Benedykt XVI podkreślił, że przybył, aby spotkać się z młodymi ludźmi z całego świata, „z katolikami, interesującymi się Chrystusem lub poszukującymi prawdy, nadającej prawdziwy sens istnieniu”. „Przybywam jako Następca Piotra, aby utwierdzić wszystkich w wierze, przeżywając kilka dni intensywnej działalności duszpasterskiej, aby głosić, że Jezus Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem; aby dodać bodźca zaangażowaniu w budowanie Królestwa Bożego na świecie, wśród nas; aby zachęcać młodych do osobistego spotkania się z Chrystusem Przyjacielem i w ten sposób, zakorzeniwszy się w Jego Osobie, przemieniać się w Jego wiernych uczniów i odważnych świadków” – powiedział papież.

Benedykt XVI wyraził przekonanie, że młodzi ludzie przybyli do Madrytu, aby wysłuchać Słowa Bożego w myśl hasła ŚDM – „Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze”. Zwrócił uwagę, że „odkrycie żywego Boga ożywia młodych i otwiera im oczy na wyzwania świata, w którym żyją, z jego ograniczeniami i jego możliwościami”. „Widzą powierzchowność, konsumizm i hedonizm, wiele banalności w przeżywaniu płciowości, wielki niedostatek solidarności, wielkie zepsucie. I wiedzą, że bez Boga będzie trudno podjąć te wyzwania i być prawdziwie szczęśliwymi, wkładając cały swój entuzjazm w osiągnięcie prawdziwego życia” – mówił papież.

Przypomniał, że młodzież przybyła do Madrytu, aby „wspólnie przedkładać swe dążenia, wymieniać się bogactwem własnych kultur i doświadczeń, ożywiać się nawzajem na drodze wiary i życia, w którym niektórzy czują się osamotnieni lub pomijani w swych codziennych środowiskach”. „A jednak nie, nie są samotni” – dodał papież. „Światowy Dzień Młodzieży niesie nam przesłanie nadziei niczym powiew czystego i młodzieńczego powietrza wraz z odnawiającym tchnieniem, napełniającym nas ufnością co do jutra Kościoła i świata” – podkreślił Benedykt XVI.

Papież wskazał na istniejące na świecie napięcia i konflikty. „Sprawiedliwość i najwyższa wartość osoby ludzkiej są łatwo podporządkowywane interesom egoistycznym, materialnym i ideologicznym” – zwrócił uwagę. Wspomniał o młodych ludziach zatroskanych o swoją przyszłość, mających trudności ze znalezieniem godnej pracy, a także konieczność pomocy młodym narkomanom.

Benedykt XVI przypomniał także o młodych chrześcijanach dyskryminowanych i prześladowanych w sposób otwarty i ukryty za swoją wiarę. „Prześladuje się ich, chcąc oddalić ich od Niego, pozbawiając ich znaków Jego obecności w życiu publicznym oraz zmusić do milczenia nawet o Jego świętym Imieniu” – powiedział papież i zaapelował: „Niech nic i nikt nie odbierze wam pokoju, nie wstydźcie się Pana. On bez zastrzeżeń stał się jednym z nas i doświadczył naszych niepokojów, aby zanieść je Bogu i w ten sposób nas zbawił”.

Ojciec Święty zachęcił młodych, aby mocno trwali w wierze i otwarcie świadczyli o niej własnym życiem. „Chodzi o świadectwo odważne i pełne miłości do swego brata, zdecydowane, a zarazem roztropne, bez ukrywania własnej tożsamości chrześcijańskiej, w klimacie pełnego szacunku współżycia z innymi uprawnionymi wyborami i wymagania należnego poszanowania dla własnych” - powiedział.

Benedykt XVI wyraził szacunek i bliskość wobec wszystkich ludów Hiszpanii wskazując na bogatą historię i kulturę kraju, powstałą dzięki żywotności wiary chrześcijańskiej. Zachęcał Hiszpanów, aby strzegli swego chrześcijańskiego dziedzictwa. „Jakkolwiek istnieją obecnie powody do niepokoju, jeszcze większe jest zatroskanie Hiszpanów o przezwyciężenie ich dynamizmem, jaki ich charakteryzuje i do którego ogromnie przyczyniają się ich głębokie korzenie chrześcijańskie, bardzo płodne w ciągu wieków” – powiedział papież.

Po powitaniu papież udał się do nuncjatury apostolskiej, która jest jego rezydencją w czasie pobytu w Madrycie. Jeszcze dzisiaj wieczorem o godz. 19.15 Benedykt XVI weźmie udział w ceremonii powitania na Plaza de la Independencia, gdzie z młodymi przekroczy Puerta de Alcalá a potem o godz. 19.30 spotka się z młodymi na Plaza de Cibeles i wygłosi przemówienie.

Jest to trzecia podróż obecnego papieża do Hiszpanii. Po raz pierwszy był tam w dniach 8-9 lipca 2006 z okazji V Światowego Spotkania Rodzin w Walencji, drugi raz 6-7 listopada 2010 r. Wtedy Ojciec Święty odwiedził Santiago de Compostela z okazji Kompostelańskiego Roku Jubileuszowego oraz Barcelonę, gdzie poświęcił kościół Świętej Rodziny.

(Źródło: Opoka)