Wyszukiwanie

Polecamy strony

Licznik

Liczba wyświetleń:
10495575

Statystyki

stat4u

Drugi od lewej - Ks. Wiesław - kapelan szpitala w Strzyżowie

Dzięki życzliwości Księdza Proboszcza Parafii Mrowla – która jest jedyną parafią w rzeszowskiej diecezji pod wezwaniem św. Łukasza Ewangelisty – przedstawiciele kapelanów szpitalnych, lekarzy, pielęgniarek, położnych, farmaceutów i innych pracowników służby zdrowia, 14 października 2012 r., kolejny raz zgromadzili się przed wizerunkiem św. Łukasza, umieszczonym w ołtarzu głównym, aby wspólnie modlić się w intencjach pracowników służby zdrowia, ich rodzin i tych, wśród których pracują.


W tym roku, w ramach przeżywanego w Mrowli odpustu parafialnego z racji św. Łukasza – który jest Patronem Służby Zdrowia – jako środowisko medyczne, wraz z całym Kościołem weszliśmy w tzw. duszpasterski „Rok Wiary” obchodząc jednocześnie kolejny „Dzień Papieski”, celem którego było upowszechnianie myśli i nauczania Błogosławionego Jana Pawła II oraz wspólna modlitwa o Jego rychłą kanonizację.


Przesyłając pozdrowienia od Księdza Biskupa Kazimierza Górnego, Mszy św. przewodniczył ks. prałat Jan Szczupak – Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie, a kazanie wygłosił ks. dr hab. n. teol., lek. med. Lucjan Szczepaniak SCJ z Krakowa – Kapelan Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, Redaktor naczelny „Bioetycznych Zeszytów Pediatrii” Polsko-Amerykańskiego Instytutu Pediatrii Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego.


W kontekście Słowa Bożego, o którym autor natchniony zapewnia nas, że: „Żywe jest słowo Boże, skuteczne i ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, przenikające aż do rozdzielenia duszy i ducha, stawów i szpiku, zdolne osądzić pragnienia i myśli serca”, a zwłaszcza w kontekście Ewangelii, w której Jezus na pytanie „pewnego człowieka”: „Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?” odpowiada, że aby osiągnąć życie wieczne trzeba zachować przykazania, ale też czasem, trzeba iść i to, co się ma rozdać ubogim, wówczas możemy osiągnąć „skarb w niebie”. I w tym znaczeniu czas, który jest często naszym darem, naszym skarbem, naszym bogactwem, możemy jako pracownicy służby zdrowia ofiarować człowiekowi potrzebującemu, człowiekowi choremu, albo też konającemu. Kaznodzieja na podstawie tych myśli ukazywał: „Chrześcijański etos zawodu lekarza”, ale również każdego pracownika służby zdrowia.


Współkoncelebrowali:


Ks. Jerzy Grudniak – Kapelan Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie,
Ks. Franciszek Marciniec – Kapelan Szpitala MSW w Rzeszowie, Asystent Kościelny Podkarpackiego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych,
Ks. mgr Wiesław Dudek – Kapelan Szpitala Powiatowego w Strzyżowie,
Ks. mgr Piotr Roman – Wikariusz Parafii p.w. Św. Łukasza Ewangelisty w Mrowli,
Ks. mgr Jacek Kaszycki – Kapelan Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, Diecezjalny Duszpasterz Służby Zdrowia.


Obecny był także Kapelan Szpitala Powiatowego w Kolbuszowej – Ks. Józef Półchłopek.


Po Mszy św. w salce parafialnej obok kościoła odbyło się spotkanie formacyjne, połączone z prezentacją multimedialną na temat: „Rozmowa z dzieckiem bliskim śmierci i jego rodzicami”.


Ks. dr hab. n. teol., lek. med. Lucjan Szczepaniak, na początku odwołał się do własnej poezji, do wiersza, który zamieszczony jest w książkowym zbiorze poezji, pt.: „Bo byłem chory...(Mt 25,36). Poezje szpitalne”:


"Spotkałem Boga i nie poznałem:
Był prostym człowiekiem.
Nie chciał ode mnie prawie nic,
Tylko czasu i współczucia dla chorych.


Uznałem Go za głupca,
Pobiegłem szukać w zakrystii i kościele.
Tam mi powiedzieli, że Bóg przed chwilą wyszedł.
Zdenerwowany spytałem - dokąd?!


Kościelny bezradnie rozłożył ręce,
Ściszonym głosem, jakby wstydził się, wykrztusił:
Panie, nie wiem, ale mówią,
Że On odwiedza umierające dzieci."
/Gdzie jest Bóg?/


A później w trakcie wykładu - rozwijając jego temat, mówił między innymi: „Tutaj nie ma złotej reguły. To odpowiedź bardzo indywidualna. Trudno jest nakreślić ramy o czym rozmawiać, albo czego nie powiedzieć. Bywa tak, że trzeba o czymś powiedzieć jednym rodzicom, a w przypadku drugich prawda ta jest odraczana. Na pewno nie wolno okłamać i odebrać nadziei choremu. Jak tą przestrzeń wypełnić to jest ogromna sztuka”.


Dzięki życzliwości Pana dra hab. n. med. Artura Mazura – Przewodniczącego Oddziału Rzeszowskiego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, a zarazem Dziekana Wydziału Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego, na zakończenie spotkania zorganizowano mały poczęstunek.


Także i tegoroczne spotkanie w Mrowli stało się okazją, aby wzbudzić wewnętrzną refleksję: czy pracując pośród chorych wystarczy być tylko dobrym fachowcem, czy też trzeba czegoś więcej?


Karol Wojtyła – jako Papież – do środowiska medycznego skierował to, jakże nieustannie aktualne, wezwanie: „…ważne jest, aby nigdy nie zabrakło w tych instytucjach wyrazistej i kompetentnej obecności osób wierzących”.


A zatem, niech Święty Łukasz obejmuje lekarzy, pielęgniarki oraz innych pracowników służby zdrowia swoją opieką. Potrzebują oni z pewnością pomocy z nieba, by nie zatracić piękna swojego powołania i charyzmatu.


 

 [1] 

Powrót

Nasza świątynia

Wirtualny spacer po świątyni

Zapraszamy do wirtualnego spaceru po naszej świątyni

KLIKNIJ

 

Telefony kontaktowe

Ksiądz dyżurny - 609 384 320 

Ksiądz kapelan  - 790 554 308 

Pan Organista - 728 858 878 

Pan Kościelny - 500 757 567

Poradnia rodzinna

Poradnia rodzinna, znajdująca się w budynku dawnej wikarówki jest czynna w każdą III niedzielę miesiąca od g. 16.00. Prosimy jednak, by wcześniej umówić się na spotkanie (duża liczba chętnych) z P. M. Ryszkowską - tel. 17 2763 538 lub

z P. E. Salamon - Krypel - tel. 735 773 157

Święta

Wtorek, II Tydzień Adwentu
Rok C, I
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Damazego I, papieża

Blok reklamowy